Krievu Angļu Latviešu

VTA biedri

Ķempēni, lauku māja


Rodeļu trase


Jumurdas muiža, viesnīca

Lieliska atpūta no pilsētas trokšņiem un steigas


Kamenes, viesu māja
Ieteikt:

Jaunas lekcijas Cēsu muzejā par netradicionālu ārstniecību - auksta ūdens dziedniecību pirms vairāk kā 100 gadiem Jaunpiebalgā un Cēsīs
Turpinās pagājušā gada nogalē sāktās lekcijas vēstures cienītājiem. Cēsu Vēstures un mākslas muzejs piedāvā jaunu lekciju ciklu par netradicionālo ārstniecību – auksta ūdens dziedniecību

Interesentiem tiks piedāvātas divas lekcijas: auksta ūdens dziedniecības pamatlicēju V. Prīsnica un S. Kneipa metodes Jaunpiebalgā un Cēsīs 19.gs., un ūdens dziedniecības metodes un panākumi Cēsu ārstniecības iestādēs 19.un 20.gs.

Vēstures entuziastiem bija iespēja apmeklēt vēsturnieka Tāļa Vigo Pumpuriņa lekcijas par foto pirmsākumiem Cēsīs. Turpinot iesākto, Cēsu muzeja speciāliste Dace Cepurīte sagatavojusi lekcijas par to kā Cēsis pirmo reizi popularizēja kā kūrortu un skaistu vietu ar vēstures pieminekļiem, Cēsu pilsmuižas īpašnieka grāfa Karla Gustava fon Zīversa lomu šajos notikumos, un pirmās auksta ūdens dziedniecības iestādes atvēršanu 1841.gadā. Par idejas pēctecību A.Smilgas sanatorijā, atpūtas namā „Cīrulīši”, Cēsu slimnīcā un poliklīnikā.

Lekciju mērķis ir cēsniekus iepazīstināt ar vienreizējām vēsturiskām liecībām un faktiem tieši par savu dzimto pilsētu, paralēli ieskatoties arī Latvijas un Eiropas vēsturē. Stāstījums saturiski veidots tā, lai tas būtu interesantas gan vēstures cienītājiem, gan skolēniem, studentiem un medicīnas jomā strādājošiem. Tēmā iezīmējas medicīnas vēsture, vienlaicīgi atspoguļojot tā laika medicīnas un tehnikas sasniegumus Rietumeiropā un Krievijā.

Pateicoties 19.gs. pirmajā pusē izveidotajiem parkiem ar dabisko reljefu un esošajiem vēstures pieminekļiem, Cēsis kļuvušas par romantisku un iecienītu atpūtas vietu iedzīvotājiem un tūristiem. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja speciālisti pēta un atrod aizvien jaunus un interesantus vēsturiski nozīmīgus faktus par Cēsīm kā pilsētu, kur tika aizsāktas un realizētas daudzas drosmīgas idejas. Lekcijās izmantotie materiāli iekļauti arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja jaunajā patstāvīgajā ekspozīcijā „Cēsis-Latvijas vēstures simbols”, kura apmeklētājiem durvis vērs vasaras sākumā.

Lekciju programma:

26.janvārī plkst.17:30 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā (Pils laukums 9)
„Netradicionālā ārstniecība 19.gs.-auksta ūdens dziedniecības pamatlicēju V.Prīstnica un S.Kneipa metodes Jaunpiebalgā un Cēsīs.

23. februārī plkst.17:30 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā (Pils laukums 9) Ūdens dziedniecības metodes un panākumi Cēsu ārstniecības iestādēs 19. Un 20.gs.

Ieejas maksa: Ls 1,-; Ls 0,50 (skolēniem studentiem pensionāriem)

*Ūdensdziedniecība senatnē saistījās ar reliģiskiem uzskatiem. Romieši to izmantoja higiēnai un ārstniecībai, bet viduslaikos ūdensdziedniecība bija aizmirsta. 18.gs.beigās -19.gs. sākumā Rietumeiropā sāka atdzimt ūdensdziedniecība. Tās atdzimšanu propagandēja un ārstniecības metodes galvenokārt izstrādāja personas bez medicīniskās izglītības. Balstoties uz personīgiem novērojumiem un izstrādājot savdabību ārstniecības metožu sistēmu, kas vēlāk ieguva lielu popularitāti, bija Silēzijas zemnieks Vincents Prīsnics un katoļu mācītājs Sebastiāns Kneips. Ūdensdziedniecības tradīciju atjaunošanā un pilnveidošanā 19.gs. pirmajā pusē iesaistījās arī Cēsu ārsti… Kā izveidojās ūdensdziedniecības iestādes un kādi panākumi bija Eiropā iepazītajām ārstniecības metodēm? – to uzzināsiet lekciju laikā.

17.01.2012

Atpakaļ...

 
<< Oktobris 2020 >>
POTCPSSv.
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Iesakām