Krievu Angļu Latviešu

VTA biedri

Vējkalna nams, viesu māja


Avoti, motelis un kempings

Jauns un mūsdienīgas atpūtas un sporta komplekss


Turaidas viduslaiku pils (Turaidas muzejrezervāts)


Irbītes, brīvdienu māja
Ieteikt:

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā 21. augustā aušanas radošā darbnīca

Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam un sadarbībai ar nodibinājumu „Āraišu ezerpils fonds”, Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā norisināsies projekts „Piecas prasmes piecās tikšanās reizēs”, kura ietvaros ikviens interesents varēs piedalīties radošajās darbnīcās. 21. Augustā no plkst. 11:00-14:00 notiks aušanas radošā darbnīca. Radošās darbnīcas ietvaros tiks demonstrētas aušanas prasmes, kuras izmantotas vairāku gadsimtus senā pagātnē – celu darināšana, adatas pinums un aušana stāvstellēs.

Celu darināšanas tehnika bijusi pazīstama plašā reģionā Āzijā, Ziemeļāfrikā un Eiropā. Senākie celaiņu atradumi Latvijā datējami ar 6.gs. Domājams, ka celaines darinātas vēl senāk, kopā ar vertikālajos aužamajos stāvos austiem audumiem. Latvijas arheoloģiskajā materiālā zināmas vairākas celaiņu darināšanas tehnikas. Vēlajā dzelzs laikmetā celainēm bija plašs un daudzveidīgs lietojums. Tās bija gan plato audumu sākuma eģes, gan atsevišķi darināti rotājumi un malu nostiprinājumi – apaudas, gan dažādas saites, kā arī jostas u.tml.

Adatas pinums jeb adīšana ar vienu adatu ir jau kopš akmens laikmeta visā pasaulē lietota rokdarbu tehnika. Latviešu valodā tai varētu atbilst nosaukums „adatas pinums”, lai gan iespējams, ka sākotnēji arī šī tehnika varētu būt saukta par adīšanu, jo galvenais darba rīks ir adata. Arheoloģiskajos izrakumos atrastie adatas pinuma tehnikā darinātie fragmenti pārsvarā ir ļoti nelieli un slikti saglabājušies. Konkrēto darināšanas tehniku restaurēt ir visai grūti. Tomēr pētniekiem izdevies noteikt divus, senāk Latvijas teritorijā lietotos tehniskos paņēmienus. Pirmais no tiem atrasts Ikšķilē, bet otrs rekonstruēts pēc Rīgā atrastā cimda.

Vertikālie stāvi ir senākā steļļu forma, kurai zināmi vairāki varianti: ar atsvariem un divu bomju stāvi. Horizontālie stāvi Latvijas teritorijā parādās pilskalnu atradumos sākot apm. ar 11.gs. Izrakumos ezermītnē ir atrastas vertikālo stāvu detaļas, celu dēlīšu un vērpjamās vārpstiņas skriemelīši.

Anete Karlsone ir etnogrāfe, vēstures zinātņu doktore, latviešu jostu pētniece speciāliste tekstilmākslā, aušanā. A. Karlsone ir LU Latvijas vēstures institūta etnoloģijas nodaļas zinātniskā līdzstrādniece, vēstures rekonstrukcijas kopas "Gerdene" dalībniece. Kopas ietvaros praktiski mācās dažādus seno latviešu amatus un prasmes, pēta, kā senos laikos dzīvojuši cilvēki.

Ieejas biļetes Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā ikdienā:

pieaugušajiem 2.00 LVL, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL, ģimenes biļete 5.00 LVL.


Papildinformācija: Agnese Ramata 64107080

 araisi@history-museum.lv

www.lnvm.lv, www.history-museum.lv

Informācija ievietota: 15.08.2011

Atpakaļ...

 
<< Augusts 2022 >>
POTCPSSv.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Iesakām